Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Як Україна може повернути Крим? Думка волинських експертів

Крим може стати знову українським, лише якщо новітня Російська імперія розпадеться. Усі заяви про можливість повернення Криму – популізм і спекуляція напередодні виборів. А Крим, який Україна здала без бою, може роками бути спірною територією з невизначеним статусом.


Інформаційне агентство Волинські Новини поцікавилося у волинських політологів, чи є в нашої держави якісь інструменти та можливості повернення Криму. Як з’ясувалося, всі вони одностайні – Україна Крим втратила дуже швидко, хоч і мала шанс все змінити. Тепер на це можуть піти десятиліття.

Невизначеність статусу Криму може тривати десятки років

«Японія вже більше 30 років не визнає Курильські острови, які Росія окупувала. Іран і ряд інших країн не визнають існування Ізраїлю і такої держави немає на політичних картах арабських країн. Азербайджан не визнає більше 20 років окупацію Нагірного Карабаху. Китай не визнає існування держави Тайвань. Десятки років існують невизнані території. І це світить Криму. Ми знаємо, що Російська федерація, як і колишня Російська імперія, як і СРСР не віддали жодного шматочка загарбаної землі», - розповідає волинський історик та політолог Тарас Літковець.

Він зазначає, що сьогодні міжнародні перемовини вже більше стосуються того, аби Росія не окуповувала далі українські території. А ось про Крим, каже він, складається враження, що вже й забули.

«Півострів здали без жодного військового спротиву. Частини не отримували конкретних наказів, їх інформували про це в телефонному режимі, що не допустиме в армії. Не було оголошена мобілізація, військовий стан, не були перекриті кордони, не було спроб зупинити антиукраїнську пропаганду в стилі ІІІ Рейху. Українська сторона лише фіксувала скільки російських військових перейшло через Керченську протоку і що вони роблять. Чому не відбули в море кораблі з місць дислокації на випадок військових дій? Про це знають навіть школярі. Чому не затопили кораблі, не підірвали? Ми всі бачили ганебні кадри, коли українську символіку збивали з бортів. Це ганьба і зрада українців Криму, які хотіли залишитися в складі України», - каже Тарас Літковець.

На жаль, констатує він, МЗС Росії в цьому поєдинку показало себе набагато потужнішим від української дипломатії. Що ж до допомоги країн НАТО, яку всі так чекали, то цей військовий блок не втручався, бо з українського боку не було жодного спротиву.

«Беззубість української зовнішньої політики показала, що в 21 столітті можна переможною ходою йти будь-якою чужою територією», - вважає він.

Фахівець каже, що Україна за роки незалежності не зробила нічого суттєвого, аби кримчани почувалися українцями. Один з можливих варіантів виходу з ситуації – оголосити Крим демілітаризованою зоною і провести легітимний референдум в Криму під наглядом міжнародної спільноти. Але, зрозуміло, що цього не буде. Світ може вести десятки років перемовини. І Україна могла б дати відсіч, хоч і ціною значних жертв, каже він. От лише питання: чи вартує Крим стількох жертв. Утім, з іншого боку, якщо так боятися за свої життя, агресори можуть прийти і відібрати всю територію і значно більше життів, вважає Тарас Літковець.

Крим – це Україна. Хоч карти будуть різні

Те, що питання повернення Криму – стратегічне також вважає і голова Асоціації молодих політологів і політиків Олександр Новосад.

«Україна будь-які переговори має розпочинати з того, що Крим – українська територія і постійно про це наголошувати. Це стратегічно важливо, хоч навіть карти в українських і російських школах будуть різні», - каже він.

Політолог вважає, що поки в Росії при владі Володимир Путін, доти Криму Україні не бачити.

«Поки що дієвих способів повернути Крим – немає. Це можна було б зробити, але це залежить від того, чи будуть зміни у новітній Російській імперії. Не тільки коли Україна, а й Росія стане демократичною державою. Військовий сценарій можна було б реалізувати на початку березня, якби діяти одразу ж після перших заяв самопроголошеної влади Криму. Якби тоді їх вдалося ліквідувати - все було б нормально. А щодо дипломатичного вирішення, то сьогодні у нас немає політиків, які можуть говорити на рівні з Росією», - пояснює він.

Розпочинати повноцінну військову кампанію Україна не має можливості. А всі дії української влади відбуваються пост-фактум. Поки Україна зважується на рішення – вже відбувається чимало подій.

 

Джерело: Волинські новини

Середа, 02 квітня 2014 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

monitor.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: