Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Зовнішньоекономічні зв'язки Волині як основа економічної інтеграції регіону

 
Павло Самолюк ,

асистент-аналітик Асоціації молодих політологів і політиків

 


Волинь розміщена в центральній частині європейської геополітичної системи. Таке положення області є вигідним для налагодження економічних і культурних відносин із країнами Європи.  Позитивною стороною є сусідство з Польщею та Білоруссю, з якими Україна підтримує дружні взаємини, і область має протяжні зони контакту. Внаслідок цього Волинь має багато варіантів розвитку зовнішньоекономічних відносин і контактів, можливість виходу в європейські країни.


Використовуючи своє прикордонне положення у зоні контактної взаємодії і стику України, Польщі і Білорусі, Волинська область має сприятливі можливості для розвитку зовнішньоторговельної діяльності. Вигідність економіко-географічного положення Волині у рамках транскордонного об’єднання Єврорегіон “Буг” сприяє поглибленню господарської спеціалізації області, розширенню її участі у загальнодержавному і міжнародному поділі праці, а також транзитному обслуговуванні експортно-імпортних перевезень.

Найбільшу частку в переліку виробів, реалізованих за кордоном, займають мінеральне паливо, нафта та продукти її переробки. [2; 63]

У структурі імпорту провідне місце належить паливно-мастильним матеріалам, пластмасам і каучуку, транспортним засобам, устаткуванню та електротехнічному обладнанню.

Господарські зв’язки підтримуються з 82 країнами світу. Найбільшим торговим партнером Волині є Російська Федерація, на яку припадає майже половина сукупного розміру зовнішньоторговельних угод.

Понад 20 % зовнішніх торгових трансакцій реалізовано з державами-членами Європейського Союзу. Значний динамізм притаманний для економічних взаємин регіону з країнами Східної і Центральної Європи, а також Балтії, зокрема Польщею, Литвою, Словаччиною, Румунією та Угорщиною.

В економіку регіону з 23 країн світу інвестовано понад 65 млн. дол. США. Позитивні результати в плані пошуку фінансових джерел для впровадження програм соціально-економічного розвитку Волині принесла взаємодія з міжнародними організаціями й інституціями.

Зокрема, Європейська Комісія через Програму прикордонного співробітництва ТАСІС профінансувала роботи з спорудження другого мосту через р. Західний Буг в районі міжнародного автомобільного пункту пропуску “Ягодин-Дорогуськ”.

У сферах адміністративної та економічної реформи Волинь обрана для участі в проектах ТАСІС “Сприяння регіональному розвитку” та “Покращення середовища для розвитку малого та середнього підприємництва”.

В галузі охорони довкілля Європейською Комісією надано грант для реалізації заходів, передбачених проектом “Сприяння політиці постійного розвитку та захисту навколишнього середовища в контексті транскордонної співпраці між Україною та Польщею”. [2; 64]

Важливе місце у розвитку міжнародних відносин Волині належить реалізації прикордонного співробітництва з прилеглими територіями Польщі та Білорусі.

Вирішенню питань, пов’язаних зі створенням прикордонної інфраструктури, розширенням економічної співпраці, охороною навколишнього середовища, налагодженням тісних зв’язків між органами місцевого самоврядування сприяє діяльність Єврорегіону “Буг”. Програма спільних дій цього транскордонного об’єднання націлена на забезпечення вільного й тривалого спілкування на рівні пересічного жителя паралельно з стимулюванням економічної взаємодії.

В області проводиться велика робота з встановлення господарських й гуманітарних зв’язків на міжрегіональному рівні. [1; 7]

В даний час налічується більше десятка регіонів з країн СНД, Балтії, Східної Європи, Латинської Америки, з якими Волинь підтримує контакти у сферах торгівлі, економіки, охорони довкілля і здоров’я, освіти й науки, спорту і туризму, культури.

За даними Держмитслужби України, господарюючі суб`єкти області у січні-серпні 2009 року експортували товари на 189,6 млн. дол., імпортували – на 266, 3 млн. дол., що відповідно у 1,8 раза і у 4 раза більше, ніж у 2008 році.

Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснюються з партнерами 85 країн світу. Експортували товари 256 господарюючих суб`єктів області у 57 країн, імпортні товари одержали 1265 господарств із 67 країн.

В товарній структурі експорту найбільшу питому вагу займає механічне і електричне устаткування, тваринницька продукція, деревина, меблі, текстильні вироби, полімерні матеріали, імпорту – механічна і електрична продукція, продукція тваринницького походження, нафтопродукти.

Порівняно із періодом 2008 року, на сьогодні збільшились поставки механічного і електричного устаткування, молочних продуктів, деревини, чорних металів та виробів з них, текстильного одягу, по імпорту менше отримано транспортних засобів, механічної і електричної продукції, полімерних матеріалів. [3]

Найбільші обсяги як експорту товарів, так і імпорту припадають на обласний центр, Луцький район, міста Ковель та Нововолинськ.

Важливим напрямом діяльності області у сфері зовнішніх відносин є налагодження продуктивних та різнопланових відносин з адміністративно-територіальними одиницями зарубіжних держав шляхом укладання і реалізації угод про торгово-економічне, інвестиційне і культурне співробітництво.

Таким чином, з кожним роком рівень розвитку зовнішньої торгівлі області зростає. Загалом, зовнішньоекономічна діяльність Волині вже є давно  сформованою. Реалізовуються економічні переваги прикордонного положення. Для покращення умов зовнішньої торгівлі відбувається реструктуризація експортно-імпортних потоків регіону через зниження частки сировинних товарів.

Зовнішньоекономічні зв’язки Волині є досить перспективними через вигідне економіко-географічне положення та налагоджені партнерські відносини з країнами ЄС та СНД.

 

Література

  1. 1. Зовнішньоекономічні зв’язки Волинської області з Республікою  Польща / Клімчук Б. П. // Єврорегіон “Буг”: проблеми транскордонного співробітництва. – К.: МОУ, 1995. – С. 5 – 7.
  2. 2. Зовнішньоекономічна  діяльність  Волинської  області / Мерза Н. З., Коваль Г. І. // Наук. вісн. ВДУ ім. Лесі Українки. − Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. − 2005. – № 3. – С. 52 – 56.
  3. 3. Офіційний сайт Волинської обласної державної адміністрації  − http://www.voladm.gov.ua/
Субота, 30 січня 2010 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

kontent3.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: