Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Демократія в Україні: від ілюзій до реального розвитку

У Луцьку відбувся круглий стіл «Демократія в Україні: від ілюзій до реального розвитку». Організатором заходу виступила Асоціація молодих політологів і політиків. Круглий стіл став першою частиною регіонального обговорення, за результатами якого будуть сформовані пропозиції волинської громадськості до всеукраїнського форуму Громадянської Асамблеї України «Криза демократії в Україні. Позиції громадянського суспільства», що відбудеться у лютому 2012 року в місті Києві. На форумі побуває та представить свої позиції й делегація з Волині, яка буде визначена за підсумками регіональних круглих столів.

Учасники обговорили  питання проблеми забезпечення політичних, економічних, соціальних прав народу за 20 років з часу відновлення державності України, можливості громадянського суспільства в регіональному контексті проведення реформ та питання забезпечення проведення чесних, вільних та ефективних для країни парламентських виборів 2012 року.

Представник оргкомітету Громадянської Асамблеї України, голова Асоціації молодих політологів і політиків Олександр Новосад ознайомив присутніх з діяльністю громадянської мережі та наголосив, що ряд ідей ГАУ були підхоплені в суспільстві. Зокрема ідея Конституційної Асамблеї вперше була запропонована в рамках ГАУ ще у 2007 році. Крім того, учасниками ініціативи був розроблений ряд законопроектів з питань оптимізації громадського життя.

Головною політичною проблемою в Україні представник оргкомітету ГАУ вважає, що за останні 20 років в Україні, на жаль, так і не вдалося збудувати правову державу. «Адже в нас фактично всі 20 років була неправова демократія. З часів античності відомо, що демократія без законів призводить до ще гіршої ситуації в системі владної вертикалі. Тому й існує загроза, що сама політика може перетворитися просто в жорстке управління… без жодного змагання за владу, яка наперед уже визначена», – сказав Олександр Новосад.

Голова Асоціації молодих реформаторів Михайло Шелеп вважає, що в своїй діяльності організації громадянського суспільства  (в т. ч. й ті, що входять до ГАУ) повинні чітко розділяти місцеві й всеукраїнські питання та бути реалістами в поставлених цілях.

На думку Михайла Шелепа, громадські організації зараз можуть зосередити увагу навколо чотирьох головних тем.

По-перше, прийняття нового законодавства про громадські організації. Адже фактично щодо громадських організацій на сьогодні існує подвійна реєстрація, вона може проводити діяльність лише на чітко визначеній території (на відміну від суб’єктів підприємницької діяльності), фактично неможливо реорганізувати громадську організацію, наприклад, з міської в обласну… Для цього потрібно створювати нову громадську організацію. «І досвід, і імідж – все втрачається», – зауважив Михайло. Громадські організації можуть об’єднатися довкола цього питання.

По-друге, вибори – непогана можливість лобіювати назрілі питання, бо «всі кандидати йдуть до людей» і питають «що треба зробити». Хоча б частково вплинути на якість парламенту можна, коли громадські організації об’єднаються для реалізації ідеї чесних виборів.

«По-третє, це місцеві референдуми як альтернативна форма прийняття рішень. Але ці дієві правові інструменти поки що часто використовуються для галочки. Звичайно, цією темою можуть зловживати. Але це й можливість реально впливати на прийняття рішень. Діюче законодавство це мало врегульовує, бо громадськість мало показує, що ця тема їй потрібна», –  відзначив керівник місцевих молодих реформаторів.

Четверта тема – законодавство про мирні зібрання. «Люди розуміють, що це форма вияву своєї думки, це форма прояву невдоволення і колективної думки. Є ініціатива захисту мирних виборів, тому ГАУ може до неї долучитися», – сказав Михайло Шелеп.

Стосовно останньої пропозиції представник Асоціації молодих політологів і політиків, волинський координатор всеукраїнської ініціативи «За мирний протест» Тарас Ібрагімов вважає, що громадськість ефективно самоорганізовується лише тоді, коли відбуваються події, що зачіпають особисто кожного. А в рамках згаданої ініціативи щодо реалізації права на мирний протест у Луцьку вже зібрано 555 підписів.

Керівник Фонду місцевого розвитку Петро Верзун погодився з думкою попередніх виступаючих, що зараз надзвичайно потрібне нормальне правове поле для діяльності громадських організацій. Він відмітив: «На сьогодні ми працюємо при законодавстві, яке морально застаріло... Можна говорити про побудову громадянського суспільства, але, на жаль, на сьогоднішній день спостерігаємо загальний низький рівень політичної освіти громадян. Без доведення елементарної політологічної, правової інформації про значення виборів ситуацію змінити неможливо».

Для реальної дії політичних механізмів необхідно чітко їх усвідомлювати. Якщо громадськість дійсно розуміє, що робиться, то здатна ефективно само організуватися для захисту своїх прав. «У Франції, коли розпочалася пенсійна реформа, то першими почали страйкувати студенти. Чому? Бо найбільше від пенсійної реформи страждають студенти, оскільки вони втрачають перше робоче місце». Петро Верзун також додав, що в Україні зараз масово впала зацікавленість громадською діяльністю і нерідко відбувається підміна понять. Часто проводяться акції заради самої акції, люди під громадською діяльністю починають розуміти форму проведення дозвілля, а не роботу заради вирішення конкретних проблем.

Коли нема розуміння навіщо це треба, то й виходить, що влада і народ кожен сам по собі. «Як результат ми маємо порушення суспільного договору: нас держава не оберігає і ми державу не оберігаємо», – сказав Петро Верзун.

Тому, на думку Петра Верзуна, Громадянська Асамблея повинна зосередити увагу на всеукраїнських та локальних просвітницьких кампаніях серед населення, насамперед сільського.

Учасники круглого столу домовилися надалі продовжити роботу і над іншими питаннями, що будуть розглядатися на всеукраїнському форумі ГАУ, щоб представити делегатам узгоджені пропозиції від волинських громадських організацій.

Довідка

Громадянська Асамблея України є мережею громадських організацій України, створеною для забезпечення національного та регіональних майданчиків для дискусії та консолідації представників громадянських об’єднань щодо стратегічних проблем українського суспільства.

ГАУнайбільша в Україні мережа неурядових організацій, яка нараховує понад 400 громадських об’єднань з усіх регіонів. ГАУ від дня заснування навесні 2007 року провела десятки круглих столів, дискусій та конференцій в усіх областях, а також реалізовує  Асамблеї – загальнонаціональні конференції представників громадянського суспільства з усієї України.

Вівторок, 20 грудня 2011 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

stil.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: