Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Виборчий бій за «третю силу»

Олександр Новосад

У битві політичних грандів за перерозподіл владних повноважень часто має значення хто буде третім. На роль «третьої сили» на місцевих виборах 2010 року претендували дві політичні сили – «Сильна Україна» і «Фронт змін».

Місцеве ослаблення «Сильної України»

Під час виборчої кампанії до місцевих рад більшість політичних експертів та соціологів, які проводили електоральні заміри від імені серйозних дослідницьких організацій, в оцінці потенціалу політичних партій переважно називали один і той самий список топ-партій, що користуються стабільною підтримкою в усіх регіонах України. Дискутували щодо результатів нових політичних сил, прогнозованих регіональних несподіванок, відмінностей в географії електоральної підтримки серед провідних політичних партій, впливу можливого адмінресурсу. Однак практично ніхто не сумнівався у хороших результатах «Сильної України», оскільки лідер цієї політичної сили на президентських виборах 2010 отримав досить хорошу підтримку електорату.

Результати «Сильної України» на місцевих виборах здивували багатьох. Замість того, щоб впевнено перемагати, для партії деколи 3% виборчий бар’єр був проблемою. В Сумській (3.06% підтримки), Закарпатській (3.1%), Донецькій (3.21%) областях та Криму (3.14%) партія заледве подолала «кандидатський мінімум». Зовсім ненабагато кращий рівень підтримки «сильноукраїнців» виявився і в Житомирській (3.75) Чернігівській (3.78%) областях.

Порівняно високий результат можна вважати лише у Дніпропетровській області(9.52%). Однак проти 22.44%, отриманих Сергієм Тігіпком на президентських виборах у базовому для себе регіоні – це менше, ніж у два з половиною рази! До того ж сам Тігіпко на Дніпропетровщині очолював партійний список!

В період виборчої кампанії «Сильна Україна» на місцях зосереджувала увагу виборця переважно зовнішньою агітацією з слоганами за схемою «Сильна… (назва області, міста – автор) – Сильна Україна!».

Проте значного удару по рейтингу завдала участь лідера партії у складі Кабінету Міністрів України. Якщо рейтинг Тігіпка впродовж 2010 року потрохи йшов донизу, рейтинг партії хоч і був порівняно стабільним, але дещо меншим за рейтинг лідера, то численні протести проти Податкового кодексу, названого в народі «Кодексом Азарова-Тігіпка» дошкульно вдарили по рейтингу молодої партії. Стартувавши з більш ніж 12% навесні (дані соціологічної групи «Рейтинг») «Сильна Україна» до вересня опустилася до 9%, на початку жовтня партії симпатизували 7% українців, а до 31 жовтня рівень підтримки ще зменшився. Певною мірою спрацювала і контрагітація політичних супротивників, які наголошували на тому, що «Сильна Україна» - партнер Партії регіонів. Достатнім підтвердженням цього є вкрай низький результат на заході країни. Проте і у східних та південних областях, де сильукраїнці ставили за завдання бути другими, партія за кількістю мандатів отримала 3-4, а то й і 5-6 позицію. Як бачимо на основі зібраних автором даних, «Сильна Україна» найбільші фракції сформувала в Дніпропетровській та Київській облрадах. Лідер партії Сергій Тігіпко став депутатом Дніпропетровської обласної ради, а його заступниця Олександра Кужель – депутатом Верховної Ради Криму.

«Сильна Україна» не отримала жодного мандату у Чернівецькій, Івано-Франківській та Вінницькій облрадах, не буде жодного представника сильноукраїнців і в таких радах міст обласного значення як Івано-Франківськ, Львів, Полтава, Суми, Тернопіль,Черкаси, Чернівці.

За кілька днів після виборів на сайті політичної партії розмістили коментар Тігіпка, де він говорить, що для молодої політичної партії отриманий досить непоганий результат, бо партія отримала представництво в 20 облрадах. І в цей же день у коментарях «Українській правді» визнав, що на виборчі показники політичної сили вплинула його робота в уряді. Тож весь негатив з цим пов’язаний притягував до себе. Віце-прем'єр також визнав себе жертвою чорного піару. Свою оцінку виборам він прокоментував так: "У мене подвійне ставлення до цих виборів. З одного боку, за тиждень до виборів ми чітко бачили свої рейтинги, і ми були третіми. Більше того, ми бачили тенденції до зростання. З іншого боку, безумовно, той результат, який ми отримали сьогодні, нас влаштувати не може".

Про подвійні стандарти Тігіпка свідчить і той факт, що цього ж дня сайт «Сильної України» цитував слова свого лідера: «Уряд шукає спосіб, який дозволить уникнути підвищення пенсійного віку для жінок. Ми знайшли компенсатори, які зможуть фінансово зняти це питання для того, щоб ми не піднімали вік для жінок». Однак періодично і далі наголошує на непопулярних реформах про те, що пенсійний вік скоріш за все буде підвищений.

Враховуючи той факт, що український парламент і більшість членів ЦВК поки що ставлять визнаний Конституційним Судом законопроект вище від чинних норм законодавства і роблять все, щоб вибори до Верховної Ради відбулися в 2012 році, то перспективи партії з сильною назвою можуть стати геть примарними. Оскільки однозначно доведеться робити значну корекцію іміджу і далеко не факт, що і це спрацює, щоб так потрібна для необхідного результату частина українських виборців повірила Тігіпку ще раз.

«Фронт змін» фінішує третім

Не зовсім очікувано «Фронт змін» став тією третьою політичною силою. У всякому разі поки що, на місцевих виборах-2010. Партія Яценюка на цей раз відійшла від невдалого полосатого кольору військового хакі та різнокольорової брендової гами, яка була раніш малозрозумілою для пересічного виборця. Обравши світло-зелені тони на білому фоні, створивши якісні телеролики та вибравши обережну місцеву стратегію яценюківці не лише зберегли результат, отриманий їх лідером під час президентських виборів, а й примножили його.

Електоральна географія підтримки «Фронту змін» охопили практично всю Україну. Лише умовна східно підденна полоса «Луганська – Донецька –Запорізька області – АРК Крим» не далася партії Яценюка: у згаданих регіонах вони набрали менше 3%. Проте і тут не все так погано: до Луганської та Запорізької міськрад фронтозмінівці провели по 2 своїх депутати.

 

Найвищу підтримку партія Яценюка отримала на батьківщині свого лідера – Чернівцях. Проте «Фронт змін» не лише як раніше набрав значну підтримку на заході, а й отримав практично рівномірну підтримку по всій Україні. Найбільші фракції яценюківці мають у Чернівецькій (23 депутати – 22.1%), Львівській 18 мандатів – 15.5%), Київській облраді (16 – 10.8%). Серед обласних центрів найчисельніші депутатські фракції «Фронту змін» будуть у Чернівцях (16 депутатів – 26.7%), Одесі (15 мандатів – 12.5%), Житомирі (10 – 16.7%), Івано-Франківську (відповідно 9 депутатів і 15% від загального складу ради).

Формуванню політичного майбутнього «Фронту змін» з прицілом на мабутні парламентські вибори дано старт з досить хороших електоральних позицій. Важливо не розгубити виборця як це траплялося напередодні президентських виборів, коли непродуманими заявами та невдалими кроками іміджмейкерів Арсеній Яценюк програв Сергію Тігіпку бій за «третю силу».

Вцілому шанси зберегтись в політиці для обох партій залежать від того як вони працюватимуть в нових умовах політичної реальності, адже враховуючи той факт, що правляча партія докладає зусиль для організації парламентських виборів аж восени 2012 року, на політичному горизонті за цей час може виникнути хтось інший, що матиме спроможність вступити у «бій за третю силу».

Четвер, 02 грудня 2010 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

imidg_2.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: