Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Роль соціологічних досліджень у виборчій кампанії з обрання луцького міського голови

Ігор Куц, експерт Асоціації молодих політологів і політиків

В останні роки політична соціологія починає відігравати своєрідну роль маніпулятора свідомістю виборців. Напередодні виборів у пресі починають з’являтися різні соціологічні дані, які дають можливість зрозуміти хто має найбільше шансів на перемогу. Кожен кандидат прагне показати, що він якщо не перший, то вже точно не останній. Усі намагаються використовувати соціологічні дані на свою користь.

Кожне нове оприлюднене опитування у період виборів, неначе бомба, що вибухнула, несе у собі неймовірні факти. Так, хто програвав за одним опитування, вже за другим – практично займає перше місце. В цьому коловороті подій, пересічний виборець може не тільки голову зламати, але й взагалі втратити здоровий глузд.

Так, нічого нового не відбулося і на цьогорічних виборах міського голови Луцька. Хоча ні, таки відбулося те, що було оприлюднено понад десяток різних соціологічних досліджень як відомими соціологічними службами (Всеукраїнський соціологічний консорціум) так і вперше почутими (Західноукраїнський центр електоральних досліджень і політичного прогнозування). Всі ці дослідження намагалися показати виборцю, що саме вони провели «правильне» дослідження і їх дані є правдивими. Хоча багато з цих опитувань були явно замовними і сфальсифікованими, на що нам вказали результати виборів.

Одні з найперших соціологічних опитувань було проведено ще влітку. Пізніше їх кількість зростала.

Отже:

1. До технології «рейтинги» першими вдалися посадовці обласної державної адміністрації, які в політичних кулуарах почали ширити чутки, що нібито на замовлення голови Волинської ОДА в липні у Луцьку було проведено опитування щодо голосів лучан на майбутніх виборах міського голови, результати якого зображено на графіку 1. Лідером цього «опитування» є сам голова Волинської ОДА Борис Клімчук, а далі йдуть молоді політики – Андрій Козюра, Олександр Чижик та Олена Голєва, рейтинг решти політиків ніби не перевищує 5-7 %.

Яку мету ставили перед собою особи, які поширювали такі дані, можна лише здогадуватися. Найімовірніше, що такими цифрами намагалися схилити до переговорів досвідчених політиків та підігрівали амбіції «молоді» [2].

2. На початку серпня на замовлення Адміністрації Президента Було проведене соціологічне опитування в усіх обласних центрах України з метою з’ясування настроїв українців напередодні місцевих виборів. Цікавими є цифри щодо виборів міського голови Луцька. Соціологи задали лучанам кілька запитань.

Спочатку вони запропонували респондентам обрати з-поміж тих осіб, які задекларували своє бажання поборотися за посаду мера. Результат виявився таким:

Також соціологи запропонували обрати з-поміж ширшого переліку, до якого увійшли знані в місті люди. Результат наступний:

Як бачимо, якби вибори відбулися найближчим часом, впевнену перемогу здобув би колишній губернатор, банкір та депутат обласної ради Микола Романюк. Та це дослідження робилося за невідомою методикою і взагалі виникає питання чи взагалі воно проводилося [5].

3. Також наприкінці літа було оприлюднено дані опитування, що проводилося Інститутом безпроблемного управління (Варшава). Результати на графіку 4 [2].

За результатами дослідження на виборах мера м. Луцька перемогу могла б святкувати Олена Голєва. Та дане дослідження не має ні методики як його проводили, ні навіть правильних математичних даних. Адже, якщо додати всі дані, то вийде не те, що 100 %, а всі 124%. Це свідчить, що інститут явно перестарався для своїх замовників. Що вкотре підкреслює, дане дослідження є замовним і легко можна зрозуміти ким саме.

4. Наступні три дослідження були проведенні на замовлення Василя Токарського Західноукраїнським центром електоральних досліджень і політичного прогнозування (ЦЕДІПП).

4.1. ЦЕДІПП перше своє дослідження на території м. Луцька проводив не відомо коли (точніше ніякої дати не має). Соціологічне опитування було телефонним, з 2017 респондентами і статистичною похибкою не більше 1,7 %. Дані такі: А. Грицюк – 17,2 %; М. Романюк – 11,8 %; В. Токарський – 9,2 %; Б. Шиба – 7,7 %; В. Бондар – 5,9 %; А. Козюра – 3,8 %; О. Чернецький – 2,2 % [3].

4.2. Своє друге соціологічне дослідження ЦЕДІПП проводив уже 14-15 жовтня. Воно також було телефонним з 2118 респондентами і статистичною похибкою не більше 1,7 %. Результати наступні: А. Грицюк – 19,1 %; В. Токарський – 15,3 %; М. Романюк – 10,9 %; Б. Шиба – 8,1 %; В. Бондар – 5,9 % [4].

4.3. Третє опитування Західноукраїнський центр електоральних досліджень і політичного прогнозування проводив 20-21 жовтня. Воно було телефонним з 3255 респондентами і статистичною похибкою не більше 1,7 % [1]. Результати наступні:

Ці три опитування є дуже цікавими. На перший погляд звичні дані і зрозуміле ім’я замовника. Та все ж таки є свої особливості: по-перше, ЦЕДІПП є невідомою соціологічною службою, що викликає певні сумніви у змозі її проводити такі потужні телефонні опитування з такою великою кількістю респондентів; по-друге, ці опитування справляють враження швидше як проста виборча технологія. Прикладом цього може слугувати назва, яка була під час оприлюднення кожного з них. Так, перше соціологічне дослідження носило назву: «А. Грицюк, М. Романюк, В. Токарський», друге – «А. Грицюк, В. Токарський, М. Романюк», а третє – «Василь Токарський став лідером соцопитування на посаду Луцького міського голови». Ці назви показують наскільки популярним став замовник, та це не є відображенням реальності. Піар хід і все.

5. На початку вересня відбулася презентація соціологічного дослідження Всеукраїнського соціологічного консорціуму, яка відбувалася за участь директора Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Володимиром Фесенком. Було оприлюднено методику (телефонне опитування) та кількість респондентів (800 осіб). Також Володимир Фесенко зазначив, що дане опитування було проведено заради цікавості і за власні кошти, що викликає великі сумніви. Адже, годі повірити, що під час виборів ті, хто має заробляти на них, витрачають кошти заради цікавості. Результати дослідження на графіку 6 [2].


6. Друге своє соціологічне дослідження Всеукраїнський соціологічний консорціум проводив 8-11 жовтня. Було опитано 1000 респондентів (телефонне опитування) з статистичною похибкою, що не перевищує 3,2 %. Результати на графіку 7 [5].


За словами Фесенка, напередодні періоду «соціологічного мовчання», коли не можна буде оприлюднювати результати соцопитувань, консорціум провів дослідження в кількох містах України. «Ми максимально скоротили анкету», – пояснив експерт, чому обмежилися насамперед рейтингами кандидатів у мери та політичних партій.

За даними опитування, понад дві третини лучан не задоволені тим, як вирішуються проблеми міста місцевою владою. За відповідь «скоріше не задовольняє» обрали 38,8% опитаних, «повністю не задовольняє» – 28,3%. Натомість протилежну думку має понад кожен четвертий лучанин.

Натомість рейтинги претендентів на посаду мера оцінювали, виходячи не з вірогідних кандидатів, а з реально зареєстрованих. Наприкінці першої декади жовтня із величезним відривом від найближчого переслідувача лідирує Микола Романюк, за якого ладні проголосувати 37,3% лучан. Володимир Фесенко пояснив таке зростання рейтингу Романюка (на початку вересня він, за даними столичних соціологів, становив 28,7%) насамперед тим, що з анкети виключили екс-мера Антона Кривицького, який не братиме участі у перегонах. На думку директора Інституту Горшеніна, ймовірним є перетік прихильників Кривицького до стану прибічників Романюка.

7. Наступне соціологічне дослідження по місту Луцьку проводила Всеукраїнська молодіжна організація «Молодіжний Європейський Рух», що відбулося 22-27 вересня. Було опитано 2327 респондентів. Результати на графіку 8 [7].

8. Наступне дослідження було проведене Українським фондом «Громадська думка», що відбулося 9-11 жовтня. Було опитано 800 респондентів, метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником. Результати на графіку 9 [6].

Ці дані мали таке пояснення. Відповідно до попередніх, достатньо дискусійних досліджень, що проводили столичні і місцеві аналітичні центри та політичні партії, останні три місяці перемагав Микола Романюк.

Сьогоднішню зміну лідера можна пояснити кількома очевидними факторами. По-перше визначилися реальні учасники що зареєструвалися, а не гіпотетичні, і відповідно лучани могли визначатися виключно серед переліку з 18 осіб.

По-друге, серед них не виявилося Антона Кривицького, якому об’єктивно симпатизувало близько 20 відсотків лучан. І ці виборці перерозподілилися в основному між Володимиром Бондарем та Миколою Романюком, натомість зовсім не добавили Богдану Шибі, із тієї причини, що електорат Кривицького антагоністично налаштований відносно діючого мера.

Також серед кандидатів ми не побачили Олега Чернецького, який зайняв третє місце у 2006 році та Олени Голєвої від Європейської партії, яка впевнено набирала симпатії та несподівано тиждень тому заявила про небажання участі у мерських перегонах. Виборці як Чернецького так і Голєвої явно визначалися серед молодших та енергійніших кандидатів, що значно додало відсотків Володимиру Бондарю і «підтягнуло» Андрія Козюру із Олександром Чижиком. Які обігнали відомого бізнесмена Василя Токарського та впритул наблизилися до лідера «Свободи» Євгена Мельника, партія якого дуже динамічно збільшує електоральну підтримку.

Відсутність Кривицького, Голєвої та Чернецького фактично змінила ситуацію серед лідерів, але не відобразилася на рейтингу Анатолія Грицюка, який асоціюється в лучан із керівником сільськогосподарського типу і навіть привабливість «Батьківщини» не дає йому шансу перемогти. Навіть можливий приїзд Юлії Тимошенко може повторити київський сценарій, коли формула «Він – це Я!» не спрацює. Натомість мудрий Анатолій Петрович вже двічі публічно задекларував чіткі наміри підтримати більш рейтингового демократичного кандидата на мера Луцька, що дає йому добрий шанс зберегти обличчя та достойно вийти на фінішну пряму до обласної ради.

Очевидно, що головна боротьба на цих виборчих перегонах відбуватиметься між Володимиром Бондарем та Миколою Романюком. Прогнози більшості політичних експертів, що першому екс-губернаторові вдасться вийти з політичної тіні, повернути та мобілізувати свого виборця на рівні підтримки минулих років, наразі справджуються.

Дивлячись на дане опитування і його дані стає зрозумілим, що воно було замовлене самим лідером. Ці цифри були наведенні для можливих майбутніх переговорів. Адже Володимир Бондар зняв свою кандидатуру з перегонів на посаду Луцького міського голови.

Отже, це була спроба найбільш дорожче продати свою позицію і виграти від цього. Хоча можуть бути і інші результати.

Загалом, якщо давати оцінку цим дослідженням, то вони, на мою думку, не пройшли випробувань. Адже більшість даних були просто сфальсифіковані і подані під окремо взятого замовника. Такий підхід до виборчої соціології просто лякає. Адже, якщо політики і претенденти на посаду вдаються до маніпуляційних технологій, то що буде далі?!

Замість того, щоб подати і показати, що вони зробити за минулі роки, кожен політичний діяч намагається облити брудом свого опонента і на цьому фоні вийти переможцем. Для підтвердження своїх лідерських позицій вони і замовляють соціологічні опитування.

Список використаної літератури:

1.     Василь Токарський став лідером соцопитування на посаду Луцького міського голови// Мій вибір Василь Токарський. – 2010 р. – 22 жовтня. – С. 3.

2.     Васильчик Т. Фальшиві соціологічні опитування – показник наближення виборів, або як столичні дядьки лучан дурять// Сім’я і дім. – 2010 р. – № 36. – 9-15 вересня. – С. 6.

3.     Грицюк, Романюк, Токарський// Мій вибір Василь Токарський. – 2010 р. – С. 4.

4.     Колодюк Н. Є вибір на виборах// Волинь (www.volyn.com.ua). – 2010 р. – 21 липня.

5.     Микола Романюк став беззаперечним лідером мерських перегонів у Луцьку, - соцопитування [Електронний ресурс] Режим доступу: http:// vip.volyn.ua/news/mikola-romanyuk-stav-bezzaperechnim-l-derom-merskikh-peregon-v-u-lutsku-sotsopituvannya

6.     На виборчих перегонах у Луцьку змінився лідер, – результати соцопитування [Електронний ресурс] Режим доступу: http:// www.volynnews.com/allnews/view.php?id=18585

7.      Тест на щирість декларацій// Україна. Тиждень. – 2010 р. – 14 жовтня. – С. 2.

Понеділок, 10 січня 2011 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

imidg_2.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: