Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Електоральний простір Волині досліджували незареєстровані організації?

Олександр Новосад

Для досягнення короткотермінових політичних цілей – «пливти на вершині рейтингу» – місцеві політики готові дуже постаратися, однак при цьому усі нам пообіцяли найближчі чотири роки бути надзвичайно відповідальними людьми.

Останні півтора-два місяці, окрім традиційного для виборів засилля агітації, запам’яталися ще й війною рейтингів. Переважно немісцеві дослідницькі структури продукували кардинально протилежні результати лідерів громадської думки після вивчення електоральних симпатій серед претендентів на крісло міського голови. Особливо пощастило Луцьку: кожна з трьох організацій називала кандидатом-лідером претендента, який за іншими даними був 2-4 номером рейтингу з числа осіб, що балотувалися на посаду міського голови.

Не буду вдаватися до коментування ефективності застосовуваних методик (вибори – найкращий показник) чи причини ніби дивної (якщо вірити кожному новому опитуванню) поведінки наших земляків (хоч як на мене, тут давно проглядаються сталі тенденції), проте дуже зацікавили імена структур, про які почув уперше. Таких організацій було дві (не брав до уваги дані без назви виконавця чи виконані самими представниками штабів) – Західноукраїнський центр електоральних досліджень та політичного прогнозування, який за поширюваними даними лише за жовтень встиг тричі провести масштабне телефонне опитування лучан, щоразу охоплюючи більше двох-трьох тисяч респондентів, та Соціологічна компанія «SocioMediaGroup», що оприлюднила результати опитування жителів Володимира-Волинського.

Часто переглядаю сайти національних та місцевих дослідницьких структур, і сумарно кількість закладок на державні та недержавні аналітичні центри, різноманітні консалтингові агентства, соціологічні установи в особистому комп’ютері вже давно сягає за сотню.

Тож просто хотів дізнатися, хто і звідки ці нові для мене структури, які види діяльності ведуть – Інтернет зараз хороша штука, щоб пізнавати і ділитися досвідом із колегами.

ПОШУКОВИКИ ЗАФІКСУВАЛИ БУРХЛИВУ РОБОТУ ТІЛЬКИ ЗА ОСТАННІ ДВА МІСЯЦІ

Для початку ввів назви нових організацій у пошукові системи. Результати дещо здивували. Щодо Західноукраїнського центру електоральних досліджень і політичного прогнозування одразу склалося враження, наче організація ось-ось виникла, бо всі інтернет-посилання були виключно на волинські сайти або передруки з обласних інтернет-видань. Пошук «SocioMediaGroup» видавав лише свіжу інформацію щодо місцевих виборів. Як для маловідомої компанії, географія діяльності її дуже широка: одночасно 9-12 вересня провели 3 опитування (Кременчук, Слов’янськ, смт. Коцюбинське), потім 12-16 жовтня ще 4 – в Цюрупинську Херсонської області, Рубіжному Луганської області, Ірпені Київської області та Володимирі-Волинському. Презентували результати то в «Українських новинах», то в «УНІАНі»

Однак ні сайту, ні жодної контактної інформації не вдалося побачити, зрештою, як і дізнатися місце офіційної прописки згаданих структур. Пошук за прізвищами засвічених представників обох дослідницьких структур теж виводив на результати виборчих опитувань.

По-перше, зауважу, що для значного професійного телефонного опитування (2-3 тисячі) потрібно мати спеціально підготовлене приміщення, адже необхідний не один десяток інтерв’юерів, телефони чи багатоканальна лінія, спеціально обладнані місця для введення даних під час розмови з респондентом. По-друге, для безпосереднього спілкування з респондентом навіть провідні українські компанії, що мають бригади інтерв’юерів у всіх регіонах (сумарно 300-500 осіб), інколи змушені докладати певних зусиль для відряджень власних команд інтерв’юерів у окремі населені пункти. Наприклад, для здійснення масштабного опитування з метою визначення єдиного кандидата на посаду міського голови Луцька від демократичних сил, яке так і не відбулося через власні амбіції окремих претендентів, одна з найпотужніших соціологічних структур України планувала використовувати не лише волинську бригаду інтерв’юерів, а й відрядити до Луцька представників компанії з сусідніх областей. Згадані ж аналітичні центри оперативно опитували і дуже швидко оприлюднювали результати.

В ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДАНИХ НЕ ПОДАВАЛИ?

Вирішив поцікавитися інформацією про Західноукраїнський центр електоральних досліджень і політичного прогнозування у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на сайті держпідприємства «Інформаційно-ресурсний центр». Проте, які б ключові слова не вводив, перше слово назви пробував і через дефіс – пошук не давав жодних результатів. «SocioMediaGroup» писав українською (в ЄДРПОУ реєструють лише державною мовою) назву повністю, пробував різні варіанти правопису, щоб пошуковик сайту ідентифікував організацію хоч за частиною слова – знову результатів нуль.

Для порівняння, інші дві засвічені в Луцьку відомі організації – Товариство з обмеженою відповідальністю «Київський інститут проблем управління імені Горшеніна» та Львівська міська громадська організація «Український фонд «Громадська думка» за ключовими словами віднайшлися легко. Для перевірки пошукав ще загальні дані із реквізитами знайомих підприємців, організацій – інформація була про всіх!

ЕКСПЕРТ: «СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ЇХ ОФІЦІЙНО НЕ ІСНУЄ»

Тепер залишалося з’ясувати: за який час інформація із загальними даними про юридичну особу з’являється в Інтернеті після отримання свідоцтва про реєстрацію? З такими запитаннями я звернувся до одного із державних реєстраторів (ім’я та прізвище не пишу – пообіцяв не розголошувати без особливої потреби), зателефонувавши у Відділ державної реєстрації фізичних і юридичних осіб підприємців Луцької міської ради.

Дізнався, що державний реєстратор не має обов’язку викладати інформацію про зареєстровану організацію в Інтернеті, адже таку функцію виконує Державне підприємство «Інформаційно-ресурсний центр». Там викладені загальні дані з інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також можна звернутися до держреєстратора за платною послугою – отримання витягу з держреєстру, вказавши назву юридичної особи. Проте 100% ефективність пошуку може бути лише за персональним кодом організації в ЄДРПОУ, якого я, звісно, у цьому випадку не знаю.

Подаю окремі фрагменти розмови:

– За який час інформація про зареєстровані організації з’являється в Інтернеті?

– Такої інформації спеціально не відслідковували, однак, на мою думку, це відбувається фактично миттєво – одразу після заповнення електронної форми.

– Якщо організація вже два місяці веде публічну діяльність, організовує презентації, а в інтернет-пошуку ЄДРПОУ такої юридичної особи не знаходиться, то чи можна говорити, що такої організації не існує?

– Скоріше за все, так і є…

Відкриваю всі карти – вказую назви організацій. У телефонній слухавці чую, як держреєстратор із колегою шукають такі організації в електронній системі, однак нічого не знаходять…

ІНФОРМАЦІЯ ЯК ЗАСІБ ПРОФАНАЦІЇ

Вибори закінчились – закінчилась і війна рейтингів. Проте використання соціології винятково як передвиборчої технології кидає тінь на цілу наукову галузь, викликає недовіру до результатів опитувань громадської думки. Через такі речі реально існуючим і працюючим організаціям потім навіть доступ до респондента дається важче.

Я порушив це питання тому, що вважаю: за поширення інформації завжди повинен хтось відповідати. Хто наскільки правий – час покаже і люди побачать.

Але одне діло, коли має місце ефективна чи не дуже робота, зовсім інше – коли і журналістам, і громадянам подають неправдиву інформацію. Технологія далеко не нова – численні уявні центри-«одуванчики» від штабу кандидата в президенти Леоніда Кучми бурхливо діяли ще в 1994 році. Волинянам під час щойно минулої виборчої кампанії теж дозували інформацію від центрів-фантомів?

І хоч, якщо говорити лише мовою фактів, 100% переконливості в тому, що у Волинській області працювали неіснуючі організації (і чи працювали взагалі?) я не отримав, однак чимало сумнівів підтвердилося. Звичайно, залишається невелика ймовірність того, що електронна пошукова система держреєстрації просто не знайшла таких юридичних осіб. Отож, шановні читачі, маєте можливість продовжити тему.

Вівторок, 02 листопада 2010 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

exit-poll.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: