Асоціація молодих політологів і політиків

Розмір тексту
  • Збільшити розмір шрифту
  • Стандартний розмір шрифту
  • Зменшити розмір шрифту

Моніторинг парламентської діяльності народних депутатів із Волині

(за період 23.11.2007 – 01.09.2010)

Ігор Куц, експерт Асоціації молодих політологів і політиків

Вересень – початок нового парламентського сезону, нових політичних баталій. У розпалі місцевої виборчої кампанії останнього тижня акцент знову перемістився на Верховну Раду, адже із вуст відомих людей прозвучала ідея продовження повноважень чинного парламенту без перевиборів. Тема потрохи обростає офіційними коментарями та чутками. Проте початок нового політичного сезону – це не тільки шанс прогнозувати майбутнє, а й оцінити вже зроблене раніше.

Асоціація молодих політологів і політиків ще у 2007 році вперше здійснила моніторинг діяльності народних депутатів від Волині у Верховній Раді 5 скликання. З того часу до цієї теми звертались й інші місцеві дослідники. Чинний депутатський корпус парламенту офіційно пропрацював уже більшу частину своєї каденції, оскільки в листопаді буде 3 роки від першого засідання Верховної Ради 6 скликання.

Тому тема нового дослідження стосується ефективності роботи народних депутатів-волинян у Верховній Раді України. Напередодні нових місцевих виборів важливо згадати як працюють депутати українського парламенту, яких обирали в 2007 році.

До переліку депутатів, робота яких піддавалась аналізу, були включені Катерина Ващук (Блок Литвина), Анатолій Горбатюк (Партія регіонів), Володимир Карпук («Наша Україна – Народна Самооборона»), Євген Кирильчук (Блок Юлії Тимошенко), Адам Мартинюк (Комуністична партія України), Віктор Олійник (Блок Юлії Тимошенко), Микола Потапчук (БЮТ), Сергій Шевчук (БЮТ).

Проводячи дослідження, брались до уваги такі критерії як: присутність депутатів на засіданнях ВРУ, виступи під час пленарних засідань (з місця і трибуни), кількість внесених законопроектів і кількість депутатських запитів. Все це дозволяє робити певні висновки і дає можливість читачам зосередити свою увагу на різних аспектах та вирішити для себе чи виправдали народні обранці сподівання тих, хто за них голосував.

Думаю, наведена інформація буде цікавою для багатьох.

На основі наведених даних можна стверджувати, що практично у всіх депутатів дуже високий відсоток присутності у залі засідання. Дивлячись на виступи, бачимо певні розбіжності, а саме: найактивнішим депутатом виявився Адам Мартинюк, на другому місці – Володимир Карпук. Однак тут слід зауважити, що Адам Іванович – перший заступник голови Верховної Ради, тому частина виступів стосується прямого виконання службових обов’язків із ведення пленарного засідання у випадку відсутності голови парламенту Володимира Литвина. Найменш активним оратором є Микола Потапчук (1 виступ з місця). Найбільшу кількість депутатських запитів (34) подала Катерина Ващук.

ЗАКОНОТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

Найбільшу кількість законопроектів подала Катерина Ващук – аж 74, із яких 17 набрали чинності. Дана законотворча ініціатива в більшості випадків спрямована у сфері податкової політики України. Та є декілька законопроектів, які відносяться до інших сфер суспільного життя країни, а саме: законопроект «Про податкове консультування в Україні», «Про позицію Верховної Ради України з приводу ситуації навколо Південної Осетії та Абхазії», «Про визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки на територію Союзу Радянських Соціалістичних Республік».

Другу позицію щодо законодавчої активності ділять Євген Кирильчук та Адам Мартинюк. Кожен із з них вніс на розгляд 27 законопроектів. У депутата від БЮТу стали чинними 10 законотворчих ініціатив, а у представника КПУ – 12 законопроектів.

Законопроекти депутата Євгена Кирильчука відносяться в більшості випадків до питань бюджетної сфери, а в Адама Мартинюка є більш різноманітними (охоплюють різні сфери суспільного життя). Наприклад, законопроект «Про наукові парки», Містобудівного кодексу України, «Про внесення змін до законодавчих актів України з питань загальної середньої та дошкільної освіти (щодо організації навчально-виховного процесу)».

Законодавча ініціатива народного депутата Анатолія Горбатюка  налічує 17 законопроектів, серед яких 4 стали чинними. Більшість із цих законопроектів торкаються теми державної служби і виборів. Наприклад, законопроект «Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Народний депутат Володимир Карпук запропонував 17 законопроектів, із яких 3 стали чинними. Більшість із цих законопроектів відносяться до медичної сфери. Наприклад, законопроект «Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування», «Про лікарське самоврядування». Є також законопроекти про святкування Дня міста у Луцьку (925-річчя) та Ковелі (700-річчя).

Депутат Віктор Олійник має на своєму рахунку 12 законопроектів, із яких 4 стали чинними. Багато із них стосуються проблем із надання ряду пільг людям, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. Інші законопроекти: «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про вищу освіту» (щодо надання права вдруге безкоштовно здобувати вищу освіту за важливими для держави напрямами)», «Про енергоефективність», «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (щодо оподаткування спадщини)» тощо.

Бютівець Микола Потапчук поки що не вніс на розгляд парламенту жодного законопроекту.

Законодавча ініціатива народного депутата Сергія Шевчука реалізована в 5 законопроектах, із яких 1 став чинним законом. Ось деякі із них: законопроект «Про забезпечення прав громадян України на свободу пересування» (став чинним), «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби».

ВИСНОВКИ

Підсумовуючи депутатську активність народних обранців із Волинської області можна зробити такі висновки.

По перше, найкращу дисципліну за останні три роки серед волинських народних депутатів проявила Катерина Ващук. Однак найкращий відсоток відвідувань парламенту має Анатолій Горбатюк, який порівняно недавно (лише цього року) зайняв свій пост і пропустив всього одне пленарне засідання. Найактивніші волинські депутати-оратори Адам Мартинюк та Володимир Карпук. Найпродуктивніший законотворень і найдопитливіший волинський народний депутат – Катерина Ващук.

По-друге, не завжди можна однозначно говорити, що якісь таблиці повністю характеризують ту чи іншу особистість. І це правда. За результатами дослідження вдалось тільки частково побачити як працювали депутати в парламенті винятково за заданими наперед статистичними критеріями. Для більш повного вивчення даного питання потрібно зробити акцент на інші параметри їх діяльності.

По-третє, завдяки демократії ми з вами можемо бачити як працюють ті, кого вибираємо. Можна задавати їм запитання і робити для себе ті висновки, на які вони заслуговують. Хвалити чи ганити наших обранців – хай кожен вирішує для себе.

Субота, 18 вересня 2010 адміністратор  

Щоб мати можливість додавати коментарі, Вам необхідно зареєструватись. Якщо Ви вже зареєстровані, просто увійдіть на сайт під власним іменем і паролем. Деякі матеріали сайту можуть бути доступні для перегляду лише зареєстрованим користувачам.

Напрямки роботи

exit-poll.jpg

Події

 

Ключові гравці у виборах міського голови Луцька

 

Понад 83% лучан підтримують вступ до НАТО

Більшість мешканців Луцька - 83,6% вважають, що Україні потрібно вступити до НАТО. Про це свідчать...

 

Чи підтримують у Луцьку ініціативи нової влади?

 

Чоловіки у Луцьку - більші оптимісти, ніж жінки

 

Книга про історію становлення інститутів громадянського суспільства

    Презентація цього видання відбулася  у приміщенні Волинської обласної універсальної бібл...

Опитування

Я ставлюсь до політики: